;
Blog > Komentarze do wpisu
Coś się dzieje

Zapraszam na Rewizje. Czyli duża doza literatury, teatru, tańca, muzyki, sztuki.

rewizje

 

Zapraszam także na Watch Docs. Czyli Prawa Człowieka w Filmie.

                                               watch docs

Festiwal, organizowany od 2001 roku, powstał z inicjatywy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, a jego celem jest promowanie idei praw jednostki poprzez najciekawsze filmy dokumentalne z całego świata. Jak co roku, w ramach Festiwalu będzie można zobaczyć kilkadziesiąt światowej klasy dokumentów. Warto wspomnieć, że dwa filmy z zeszłorocznego konkursu WATCH DOCS otrzymały nominacje Amerykańskiej Akademii Filmowej – a jeden z nich, czyli „Taxi to the Dark Side” Alexa Gibneya zdobył Oscara dla najlepszego filmu dokumentalnego.
Spośród niemal tysiąca nadesłanych filmów, do dwóch festiwalowych konkursów trafiło 25 starannie wybranych tytułów. Będą wśród nich dokumenty nagradzane na międzynarodowych festiwalach – takie jak „Przedstawienie” Siergieja Łoźnicy poświęcony stalinowskiej propagandzie, czy izraelski „Flipping Out” (Korba) o żołnierzach odreagowujących przy pomocy narkotyków wojenny stres, lub „Behave” (Bądź grzeczny) – wstrząsający brazylijski paradokument o błyskawicznych procesach nieletnich przestępców w reżyserii Marii Ramos. Oprócz tego w konkursie zobaczymy sporo polskich premier, m.in.: niepokojący chiński „Red Race” (Czerwony wyścig) ukazujący nieludzkie treningi dziecięcych chińskich mistrzów sportu, przejmujący amerykański „Four Seasons Lodge” ze zdjęciami legendarnego twórcy cinema verite – Alberta Mayslesa, w niekonwencjonalny sposób ukazujący ostatnich żyjących świadków holokaustu, czy znakomity estoński „Aliosza” Meelisa Muhu, w wyważony, choć bardzo dynamiczny sposób odsłaniający kulisy konfliktu o pomnik żołnierzy radzieckich w Tallinie. Reżyserzy filmów konkursowych będą – wzorem lat ubiegłych – gośćmi festiwalu. Chętnie umożliwimy Państwu możliwość przeprowadzenia wywiadu z reżyserami konkursowych filmów, członkami jury oraz gośćmi specjalnymi Festiwalu.
Filmy konkursowe oceniać będą dwa międzynarodowe jury, w których zasiądą m.in.: Jean-Pierre Rehm, dyrektor festiwalu FIDMarseille, Jukka-Pekka Laakso, dyrektor Tampere International Film Festival, Vita Drygas – Żelakeviciute (zeszłoroczna laureatka festiwalowej nagrody im. J. Kuronia) i prof. Andrzej Rzepliński wieloletni działacz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, obecnie sędzia Trybunału Konstytucyjnego. Gościem specjalnym będzie m.in. Aleksander Milinkiewicz, niezależny kandydat na prezydenta Białorusi i laureat europejskiej Nagrody im. Sacharowa na rzecz wolności myśli.
Festiwal to nie tylko konkurs, ale także retrospektywy i stałe sekcje programowe. Istotnym elementem programu 8 MFF WATCH DOCS będzie przegląd filmów Errola Morrisa – jednego z najwybitniejszych amerykańskich dokumentalistów. Morris otrzyma w tym roku przyznawaną przez Helsińską Fundację Praw Człowieka nagrodę im. Marka Nowickiego za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie. W ramach przeglądu zobaczymy cztery najważniejsze filmy reżysera, należące już do klasyki dokumentu: „Cienka niebieska linia” – intrygujący formalnie film o sądowej pomyłce, który przyczynił się do zwolnienia niewinnie oskarżonego bohatera, „Mr Death” / Mr Śmierć ukazujący sylwetkę konstruktora maszyn do egzekucji, „The Fog of War: Eleven Lessons form the life of Robert McNamara” o byłym Sekretarzu Obrony USA, który odegrał zasadniczą rolę podczas wielu światowych konfliktów (Oscar 2004); oraz najnowszy, nagrodzony w tym roku w Berlinie „Standard Operating Procedure”, odsłaniający najmroczniejszą stronę konfliktu w Iraku.
Oprócz tego, w ramach retrospektywy „Świat dyktatorów” zobaczymy wybitne dokumenty poświęcone dwudziestowiecznym despotom. Wśród nich znajdą się takie filmy, jak: poświęcony postaci ugandyjskiego satrapy „Idi Amin Dada – Autoportrait” w reż. Barbeta Schroedera, „Cienie mrocznego imperium” Wernera Herzoga o Bokassie – człowieku, który z sierżanta stal się cesarzem, czy „Dictator Hunter” w reż. Klaartje Quirins ukazujący niewdzięczną pracę Adriena Brody’ego z Human Rights Watch, który postanowił ukrócić bezkarność krwawego dyktatora Czadu.
Z kolei w sekcji programu poświęconej propagandzie znajdą się historyczne przykłady wykorzystania filmu dokumentalnego do celów indoktrynacji wojennej. Wśród nich: niemiecki „Feuertaufe” / Chrzest ognia przedstawiający triumfalny Blitzkrieg niemieckich wojsk w Polsce w 1939 roku; radzieckie „Wyzwolenie” w reżyserii O. Dowżenki, ukazujące aneksję polskich kresów przez ZSRR jako oswobodzenie ludu spod „burżuazyjnej okupacji”, czy amerykański „My Japan” z 1945 roku – rasistowski pamflet usprawiedliwiający użycie bomby atomowej.
Jednym z wydarzeń towarzyszących Festiwalowi będzie polsko-niemieckie sympozjum „PRL – NRD: obrazy demokratycznego przełomu”. Spotkaniu polskich i niemieckich dokumentalistów towarzyszyć będą pokazy filmów ukazujących koniec systemu komunistycznego z perspektywy Polaków i Niemców.
Tegoroczny Festiwal stanie się również okazją do przypomnienia najciekawszych polskich zaangażowanych filmów dokumentalnych. W ramach retrospektywy „Tu zaszła zmiana” zobaczymy filmy zrealizowane po 1989 roku, które podejmują tematykę społeczną – m.in. dokumenty Ewy Borzęckiej, Pawła Łozińskiego, Macieja Drygasa, Piotra Morawskiego.
WATCH DOCS to również imprezy towarzyszące, dyskusje, warsztaty i spotkania z zaproszonymi gośćmi – filmowcami, ekspertami, dziennikarzami i politykami. Podobnie jak w ubiegłych latach, na Festiwalu spodziewamy się kilkudziesięciu gości z zagranicy – reżyserów i producentów konkursowych filmów. Jednym z wydarzeń towarzyszących tegorocznego festiwalu będzie prezentacja Dragon Forum połączona z indywidualnymi konsultacjami dla dokumentalistów przygotowujących nowe projekty.
Tegorocznemu Festiwalowi towarzyszyć będzie kampania społeczna „Prawa człowieka są ważne”, której projekt zwyciężył w tegorocznej edycji konkursu „Sappi – Ideas That Matter” organizowanego przez firmę Sappi Fine Paper Europe. W ramach kampanii w Warszawie tuż przed Festiwalem pojawi się kilka tysięcy plakatów oraz bezpłatna gazeta w całości skupiona na dzisiejszej sytuacji praw człowieka w świecie. Znajdą się w niej m.in. unikalne świadectwa ludzi, którzy przeżyli piekło północnokoreańskich obozów koncentracyjnych, ekskluzywny wywiad z Aleksandrem Milinkiewiczem na temat aktualnej sytuacji na Białorusi oraz artykuł poświęcony współczesnym dyktaturom.
sobota, 06 grudnia 2008, kemotalamot

Polecane wpisy

  • Biały balonik, Dzieci niebios

    Zapowiada się u mnie świetny rok filmowy. Minął pierwszy miesiąć 2010 roku, a miałam okazję obejrzeć już dużą ilość świetnych filmów. Przed chwilą skończyłam ch

  • Z ostatniej chwili...

    Wpadłam dosłownie na sekundkę! Dla lubiących twórczość greckiego mistrza kinematografii Theodorosa Angelopoulosa jutro na programie Zone Europa o 15:35 film "Pe

  • Przerwane objęcia

    Dziś znów zapraszam na film. Jestem przeszczęśliwa, gdyż miałam okazję oglądać „Przerwane objęcia” Almodovara. Nie mogłam się I jestem urzeczona, a

Komentarze
ga_lapagos
2008/12/06 23:12:11
u nas tez, przez osrodek, organizowany jest ten festiwal.
-
2008/12/07 16:16:23
I LOVE YOUR BLOB :) nowa zabawa polegająca na wyróżnianiu blogów.
-
2008/12/07 23:09:05
Zaprosilam Ciebie do zabawy, jesli masz ochote :)
-
2008/12/09 15:16:55
ga_lapagos: I byłaś na czymś??

nutta, artdeco1: Bardzo mi miło, rozpracuję to w najbliższej wolnej chwili, których mam teraz jak na lekarstwo.
-
chihiro2
2008/12/09 15:40:10
Poszlabym na festiwal Watch Docs z wielka ochota! W Londynie tez go organizuja, ale dowiedzialam sie o tym dopiero w zeszlym roku, w ostatniej chwili i nie udalo mi sie nic obejrzec. A bardzo przejmuje sie filmami mowiacymi o prawach czlowieka i ogolnie o okrucienstwie tego swiata.
Wybierasz sie na cos?
-
ga_lapagos
2008/12/10 13:31:27
tak, bylam na wszystkich filmach pokazywanych, to czesc mojej pracy :)poznalam tez dwoch rezyserow zajmujacych sie ta tematyka.bo jesli prawa maja byc dla kogos, to przeciez dla czlowieka!
-
2008/12/12 15:35:24
Kilka filmów już widziałam, ale niestety nie zobaczę wszystkich, które chciałabym.. Czas, a raczej jego brak ostatnio na to mi nie pozwala.

ga_lapagos: To zazdroszczę, że mogłaś obejrze je wszystkie!