;
Blog > Komentarze do wpisu
Podczas pobytu w Barcelonie nie mogliśmy nie odwiedzić Muzeum Picassa, które mieści się w zabytkowym pałacu przy via Montcada. Pablo Picasso spędzili w Barcelonie młodość, i taki charakter - wczesnych dzieł malarza - ma dzisiejsze muzeum. Pokazuje zainteresowanie młodego artysty sztuką paryską przełomu wieków. Znalazły się tu także niektóre dzieła z okresu błękitnego, różowego i kubistycznego, podarowane miastu przez twórcę Panien z Avinionu. Mnie zaskoczyły wczesne, trochę nieporadne prace, kiedy malował z natury. Podpisywał je wówczas pełnym nazwiskiem Pablo Ruiz Picasso. Picasso zazwyczaj kojarzył mi się z kubizmem, trójwymiarowymi formami wpisanymi w obraz. W Muzeum odkryłam całkiem innego Picassa. Okazało się, że tworzył malutkie prace przedstawiające piękne widoki i krajobrazy oraz dzieła, które mogę śmiało określić jako impresjonistyczne. W Muzeum obejrzeć można także ceramiki stworzone przez artystę w ostatnich latach swojego życia. Myślę, że Muzeum Picassa jest obowiązkowym punktem podczas pobytu w Barcelonie.

Talent Picassa odkrył jego ojciec, który był znakomitym rysownikiem. Picasso kształcił się w Hiszpanii, później w Paryżu 1900-1902, gdzie znaczny wpływ na jego twórczość miało zetknięcie z postimpresjonistami oraz zwłaszcza Henri Toulouse-Lautrec'iem. Z tego okresu pochodzi moja ulubiona La espera:

      

W latach 1901-1904 prace Picassa określa się jako okres niebieski. Były to prace utrzymane w kolorycie melancholijnym, ukazując tematykę i postaci osób biednych. (Więcej )

     picasso

 

Po tym okresie twórczość Picassa weszła w okres różowy, sceny z życia między innymi cyrkowców. Świetny artykuł o Picassie i cyrkowcach znajdziecie  tu .

    

 

Od roku 1907 Picasso pod wpływem Paula Cézanne'a oraz sztuki iberyjskiej i afrykańskiej rozpoczął twórcze eksperymenty z geometryzacją i uproszczeniem formy, które dały początek kubizmowi. W dalszym okresie po współpracy z Braque'iem skrystalizowały się zasady kubizmu analitycznego, hermetycznego i syntetycznego.

   

Następne lata charakteryzowały ciągłe poszukiwania twórcze. Gdy wybuchła wojna domowa w Hiszpanii opowiedział się po stronie republikańskiej, a w roku 1937 za 200 tys. peset namalował słynną Guernicę, obraz wystawiony w Pawilonie Hiszpanii na Wystawie Światowej w Paryżu. Okres II wojny światowej spędził w Paryżu, w roku 1944 wstąpił do Francuskiej Partii Komunistycznej, a po wojnie zaangażował się po stronie ruchów lewicowych i pokojowych.  

Strona Muzeum - warto ją odwiedzić, aby dowiedzieć się o artyście trochę więcej

Poza tym miałam to szczęście, że w Barcelonie mieszkałam na Starym Mieście, a po wychyleniu się przez balkon mogłam dostrzec ulicę Avinyo. Ulica ta była dla Picassa inspiracją do stworzenia dzieła "Panny z Awinionu" (owe panny pochodziły z ulicy Avinyo, a nie jak się błędnie sądzi z miejscowości Avignon). Przedstawia ono prostetytutki z Carrer Avinyo niedaleko której artysta mieszkał i z których usług korzystał i dzięki której, jak mawiał sam malarz stał się mężczyzną. Mówi się, że dzieło to jest jednym z najbardziej wpływowych dzieł sztuki ostatnich 100 lat.        

    

Więcej o Pannach z Avinyo tu i tu 

wtorek, 23 września 2008, kemotalamot

Polecane wpisy

  • Guernica

    " Jeżdżąc po zaludnionej duchami krainie, słucham radia samochodowego: „ Guernica Picassa wróciła do Hiszpanii!”. Następuje dramatyczny opis w

  • Salvador jeszcze raz

    Odpowiadając na pytanie, a właściwie stwierdzenie Chiary: nie dał mi spokoju obraz "Person at the window", poszukałam więcej informacji na jego temat

  • Sprostowanie

    Dokonałam ogromnego przekłamania. W sobotę napisałam, że kobietą na obrazie jest żona Dalego. Coś gdzieś źle przeczytam i oszukałam. Dziś poszperałam więcej i o

Komentarze
chihiro2
2008/09/25 23:19:41
Akurat jak ja bylam w Madrycie w jednym z muzeow byla wielka retrospektywa malarstwa Picassa, udalo mi sie wiec obejrec bardzo wiele dziel malarza. Bylam tez kiedys w Antibes, gdzie zwiedzilam dom Picassa i obejrzalam rozne dziela. Nie jest to na pewno moj ulubiony malarz, ale strasznie podoba mi sie jego "Chlopiec z fajka".
A w ogole to pod wrazeniem jestem zmiany glownego zdjecia na Hammershoia :)))
-
2008/09/27 20:56:21
chihiro2: Picasso także nie należy do ulubionych malarzy, ale w pewien sposób ciekawi mnie on i jego życie, a także dzieła. Zresztą uwielbiam czytać o wszystkich malarz! A główne zdjęcie wstawiłam tak, jak potrafiłam, choć do końca nie jestem zadowolona..