;
Blog > Komentarze do wpisu
Casa Battlo

Postanowiłam wziąć się w garść. Ostatnio zaniedbałam mój blog i moich blogowych znajomych. Trochę mi wstyd. Mimo wielu przywiezionych z podróży wrażeń, powrotu do pracy i kilku jeszcze innych wydarzeń nie miałam natchnienia do pisania. Ale postanawiam teraz nadrobić zaległości..Więc dziś Katalonia dalej...

Jak już napisałam dla mnie w Hiszpanii wszystko jest sztuką. A jedną z nich bez wątpienia jest niezwykła architektura. Niezwykłe budynki nasycone wieloma detalami, które nadają im wyjątkowego uroku.

Barcelona to secesja i Gaudi (choć czasami Katelończycy sprzeciwiają się pojmowaniu jej tylko jako budynków tego architekta). A Gaudi to dla mnie geniusz. Większość jego budynków utrzymanych jest właśnie w stylu secesyjnym inspirowanym przede wszystkim naturą, ale także łączącym elementy innych stylów architektonicznych. Gaudi tworząc projekty swoich prac dbał o każdy, najdrobniejszy szczegół, dlatego treraz są one niezwykle urzekające.

Antonio Gaudi i Cornet urodził się w 1852 roku w miejscowości El Baix Camp niedaleko Terragony. Od urodzenia był dzieckiem o słabym zdrowiu i męczyły go bezustanne ataki reumatyzmu, co trzymało go z daleka od dziecięcych zabaw i gier i opóźniło pójście do szkoły podstawowej. Jego matka spędziła z nim wiele godzin poświęconych spacerom po wiejskich okolicach i obserwacji natury (co zapewne przyczyniło się do jego późniejszego geniuszu).

Spoglądając wstecz, w stronę swojego dzieciństwa Gaudi, jako dorosły mężczyzna napisał: "Łąki,  donice pełne kwiatów otoczone winnicami i gajami oliwnymi, wiwatujące swoim gruchaniem kurami, śpiew ptaków, bzyczenie owadami i góry Prades na przedmieściach to najprzyjemniejszy obraz natury. Taka natura jest na zawsze moją Mistrzynią i inspiracją".

W tym cytacie można dostrzec, że pierwsze lata życia były decydującym początkiem scieżki prowadzącej do jego niesamowitych, osobliwych i organicznych elementów stylu architektonicznego.

Gaudi w swoich pracach oprócz czerpania pomysłów z przyrody przetwarzał elementy dawnych styli architektonicznych, a także wprowadzał innowacyjne metody i formy. Sięgał przede wszystkim do gotyku zachowując jego symboliczne znaczenie w architekturze. Postanowił doprowadzić do odrodzenia się gotyku, jednocześnie odrzucając to, co w tym stylu mu się nie podobało. Przywracał gotyk zarazem stosując nowe, innowacyjne sposoby architektoniczne.  Prowadził własne, domowe eksperymenty z przenoszeniem cięzarów na różne elementy. W tym celu miał pokój, w którym zawieszone były skomplikowane sieci cieżarków i sznurków. System ten pozwolił Gaudiemu eksperymentować z rozwiązaniami technicznymi i wynajdowanie tych najlepszych bez przeprowadzenia długotrwałych obliczeń ani tym bardziej używania komputerów do wykonywania symulacji wirtualnych.

Casa Batlló (1904-1906)

CASA battlo

CASA battlo

CASA battlo

CASA battlo

CASA battlo

 

CASA battlo

CASA battlo

 Casa Battlo mieści się pod numerem 43 przy Passeig de Gracia. Budynek wpisuje się w "manzana de la discordia", czyli kwartał niezgody, ponieważ należy do wielu architektonicznych stylów.

Właściciel Josep Battlo początkowo planował zburzyć budynek. Dostał taki nakaz od ratusza Barcelony w 1901 roku. Jednak w maju 1904 napisał odwołanie prosząc o zgodę na całkowitą przebudowę domu.

Pierwsze piętro stało się domem pana Battlo i jego rodziny, pozostałe cztery miały zostać przerobione na mieszkania do wynajęcia.

Projekt przebudowy  zawierał patio wewnątrz posesji, zmianę podłóg oraz fasady, wypukły dach i całkowite przekształcenie części mieszkalnej.

Wewnętrzne patio powiększono i pokryto ceramicznymi płytkami zaprojektowanymi przez Gaudiego. Są one granatowe  na dole i stopniowo stają się coraz jaśniejsze aż dochodzą do bieli. Sprawia to, że naturalne światło lepiej i piękniej wkrada się do patia.

Koncepcja Gaudiego dotycząca fasady sprawiła, że budowniczy Jose Bayo nie spał trzy noce i dni aż dporowadził do podtrzymania jej przez nowe, cienkie kolumny wykonane z piaskowaca pochądzącego z pobliskiej góry Montjudic, gdzie zostały przygotowane do zastąpienia oryginalnych przypór.

Okna na głównym piętrze zostały powiększone i ich nowy wygląd przyczynił się do nadania nowemu projektowi Gaudiego przydomka "la casa dels Badalls" - Dom Ziewania. Inna nazwa to  "la casa dels ossos" - Dom Kości (od podobieństwa kolumn do szkieletu).

Na miejscu starych powstały nowe, zagięte balkony ze słynnymi balustradami, których pochodzenie było w różnoraki sposób interpretowane.

Na górze budynku można odnaleźć elementy, które przełamują symetrię fasady. Są to taras i wieża. Początkowo Gaudi chciał umieścić wieżę na środku najwyższej części fasady, ale zrealizaował w innym miejscu, ponieważ zorientował się, że takie rozwiązanie  przyczyniłoby się do "obezwładnienia" stojącej obok Casa Ametller zbudowanej przez Puig y Cadafalch (też piękny budynek, który chciałam zobaczyć - niestety zasłonięty był reklamą i najprawdopodoniej poddawany remontowi) i przyćmiło jej piękno. W związku z tym Gaudi przeniósł wieżę, a po lewej stronie fasady umieścił mały taras. Wieża pokryta jest kawałkami szkła, z wyrytymi monogramami Jezusa, Maryji oraz św. Józefa i otoczona krzyżem w kolorze kości słoniowej, które zostały wykonane na Majorce.

Niezwykły budynek, mi osobiście kojarzy się ze smokiem (choć może gdzieś tak wyczytałam i się zasugerowałam). Jest grzbiet smoka, są łuski, kości, a dolne kolumny to nogi. Więc dla mnie to Dom Smoka lub Dom Dinozaura. Pewne jest to, że Gaudi stworzył robiący ogromne wrażenie inspirując się naturą bądź bajkowymi stworami.

O innych dziełach Gaudiego w kolejnych wpisach... Chcecie?

 

wtorek, 02 września 2008, kemotalamot

Polecane wpisy

  • Berlin

    Weekend majowy spędziliśmy w Berlinie. Cóż to miasto ma w sobie takiego, że jest tak pociągające? Nie jest zachwycające w takim sensie , jak zachwycający jest d

  • Lluís Domènech i Montaner

    Dziś znów Was pomęczę Barceloną i jej architekturą. Barcelona to nie tylko Gaudi, ale także wielu innych, znakomitych architektów. Właściwie, gdzie się nie obej

  • Gaudi po raz ostatni

    Park Guell. Uwiódł mnie, oczarował, urzekł. Zwłaszcza mozaiki, domki z piernika niczym wyjęte z bajki o Jasiu i Małgosi, Pawilon Kolumnowy, widok na Barcelonę..

Komentarze
2008/09/02 19:18:42
Po swojej wizycie w Hiszpanii zapisałam na swoim blogu, że dla samego Gaudiego warto było pojechać do Barcelony. Niezwykły jest.
-
2008/09/02 20:10:33
ewa777: To prawda! A opisać budynków Gaudiego nie da się, bo nigdy nie będzie to pełny opis ! Są niezwykłe i piękne, urzekające i zadziwiające
-
chihiro2
2008/09/02 21:25:53
Casa Battlo mnie zachwycila, zwlaszcza kolorystyka, bo na kolory jestem szczegolnie wrazliwa. Oczywiscie, ze chcemy wpisy o kolejnych budynkach! W przewodniku z reguly nie chce mi sie takich tekstow czytac (choc i tak czytam), ale najlepiej wszystko zapamietuje, jak czytam na blogu, takim jak Twoj, osobiste wrazenia i doznania z nutka historii i teorii. Wiec prosze o wiecej!
-
2008/09/02 22:31:56
od jakiegos czasu czytam Twoj blog i musze stwierdzic ze wzbudzil on we mnie nie male zainteresowanie . Jestem wręcz spragniony w oczekiwaniu na kolejny wpis w tym stylu.