;
Blog > Komentarze do wpisu

Chihiro wpadła na genialny pomysł przeprowadzenia wywiadu samej z sobą dotyczącego książek wakacyjnych, podróżniczych, osadzonych w innych krajach i kulturach. Ja także sięgam do Jej pomysłu i zamieszczam relację z przeprowadzonego przeze mnie ze mną wywiadu ;)

1. Czy zdarza ci się wybierać książki ze względu na miejsce akcji?

Zdarza i to bardzo często. Lubię wybierać się w czytelnicze podróże w miejsca, które chciałabym faktycznie zwiedzić, zobaczyć i poznać.

2. Książki o których krajach czytasz najchętniej?

Jak chyba nietrudno się domyśleć namiętnie poszukuję książek o Hiszpanii oraz takich, których akcja w tym kraju  rozgrywa się. Chciałabym wiedzieć o tym kraju jak najwięcej, dlatego w księgarni czy w bibliotece swoje pierwsze kroki kieruję w stronę książek hiszpańskich twórców. Niestety w Polsce dużo takich książek nie ukazuje się (zresztą podobnie jest z hiszpańskimi filmami, które właściwie można zobaczyć jedynie podczas Festiwalu Filmów Hiszpańskich). Oczywiście, nie czytam jedynie książek związanych z Półwyspem Iberyjskim. Zawsze z miłą chęcią i entuzjazmem sięgam po książki rozgrywające się w innych krajach śródziemnomorskich, a ostatnio ciągnie mnie do Afryki ;)

3. Czy dzięki książkom chciałbyś/chciałabyś odwiedzić jakieś konkretne miejsca? Jakie?

Marzy mi się wyjechać do Francji, do Finistere i zobaczyć ogródek Bodil Malmsten. Chciałabym podążąć śladami bohaterów "Cienia wiatru" (co niedługo się spełni). Pragnę ujrzeć gaje oliwne oraz zwiedzić malutkie miejscowości liguryjskie, dzięki książce "Extra virgin", dotrzeć do Sieny prowadzona przez Marka Zagańczyka i jego książkę "Drogi do Sieny". Ponadto od jakiegoś czasu posiadam spacerownik po Warszawie i marzy mi się przemierzać moje miasto według tej właśnie książki.

4.  Czy są miejsca / kraje, o których lubisz czytać, ale do których nie miałbyś/miałabyś ochoty się wybrać? Jakie?

W tej chwili nie przychodzą mi do głowy takie miejsca. Zazwyczaj wybieram książki związane z krajem, który chcę zobaczyć. Poza tym chciałabym zwiedzić cały kraj, choć pewnie podobnie, jak Chihiro w pewne miejsca, które wolałabym ominąć .

5. W jaki sposób dobierasz książki do podróży?

Odpowiedź, którą udzieliła na to pytanie Chihiro jest właściwie w pełni moją odpowiedzią: "Staram się przed podróżą czytać książki o kraju, do którego się wybieram, albo/i książki pisarzy z danego kraju. Nie dla mnie podróże 'last minute' - ja się muszę do podróży przygotować. Czyli też cieszyć się na kilka tygodni/miesięcy naprzód, że pojadę właśnie tam, a nie gdzie zadecyduję w ostatniej chwili." Już teraz, wiedząc od pewnego czasu, że udam się do Katalonii bardzo przygotowuję się do podróży. Na mojej książkowej półce ułożony jest stosik książek o Hiszpanii bądź hiszpańskich pisarzy. Za chwilę idę do biblioteki zaopatrzyć się w kolejne, tym razem poczytam o Salvadorze Dali. Podczas zbliżającej się podróży będę w miejscach związanych z malarzem, dlatego chcę coś o nim wiedzieć, umieć choć trochę interpretować jego obrazy. Jeśli chodzi o książki do podróży to zawsze zabieram ze sobą ich kilka, tak się składa, że najczęściej są to kryminały. Niestety w czasie pobytu w wybranym przeze mnie miejscu zazwyczaj okazuje się, że mam czas jedynie na czytanie w czasie podróży, a już na miejscu starcza mi go jedynie na zapoznawanie się z przewodnikami (których mam zawsze kilka - nie chcę niczego pominąć, chce zabaczyć jak najwięcej, chłonąć atmosferę miejsca jak najlepiej się da, aż do utrawty tchu :)).

6. Czy książki w jakikolwiek sposób zmieniły twoje postrzeganie na temat danego kraju? 

W tej chwili nie jestem w stanie w pełni odpowiedzieć na to pytanie. Wydaje mi się, że nie, ale na pewno wzbogaciły wiedzę na temat kraju i zazwyczaj przyczyniły się do jeszczej większej fascynacji innymi kulturami.

7. W jaki sposób czytanie o innych krajach i kulturach zmieniło twoje postrzeganie świata?

Dostrzegłam, jak bardzo świat jest zróżnicowany. Ludzie w każdym kraju różnią się od siebie, postrzegają w inny sposób rzeczywistość. Zawsze czytając czy oglądając o innych kulturach zastanawiam się, jak to byłoby urodzić się gdzieś indziej, zmagać się z innymi problemami. Zaczynam wtedy rozumieć, że całe życie człowieka zależy od miejsca urodzenia, od kontekstu kulturowego, w którym przyszło im żyć. Człowiek jest często wolny w swoich wyborach, decyzjach, ale nie wszystko może zmienić, gdyż jest ukształtowany przez kulturę, w której jest osadzony ( a ona tworzy sposób jego myślenia, schematy i stereotypy, rozumienie i odbieranie zjawisk w świecie rzeczywistym). Odbiegając od pytania zawsze chciałam studiować antropologię kultury, a książki o innych krajach, sposobach postrzegania rzeczywistości o świecie przez ludzi umacniają pragnienia poznawania praw rządzących kulturą.

8. Czy są kraje, o których chciałbyś/chciałabyś dowiedzieć się więcej z książek?

Najchętniej dowiedziałabym się więcej o krajach afrykańskich (muszę się zmobilizować i zacząć czytać o nich książki), ale także marzy mi się znalezienie interesującej książki o życiu Eskimosów oraz Indian żyjących w Ameryce Południowej. Jednak oczywiście nadal chciałabym czytać o krajach europejskich, w tym przede wszystkim o Hiszpanii. Ubolewam, że tak mało pisarzy katalońskich tłumaczonych jest na polski. 

9. A podróżowanie w czasie? Czy jakaś epoka interesuje Cię bardziej niż inne?

Ostatnio przyszła mi do głowy chęć czytania o dworach angielskich i francuskich. Życie królów tych krajach było dla mnie niezwykłe i w pewien sposób fascynujące, dlatego chcę wiedzieć o nich więcej, a na razie wiem mało. Poza tym chciałabym czytać o Warszawie, szczególnie dziewiętnastowiecznej. Niebawem na pewno ponownie sięgnę po Lalkę Prusa, ale na razie inne tego typu powieści nie przychodzą mi do głowy. W planach mam także powrót do starożytności i czytanie mitów greckich, a także również kolejne sięgnięcie po wielkie dzieła Homera - niedoścignionego twórcy, artysty wielu wielkich współczesnych :)

poniedziałek, 28 lipca 2008, kemotalamot

Polecane wpisy

  • Jeździec wielorybów

    Kochani, wreszcie coś wygrałam! Drugi raz w życiu. Pierwsza wygrana miała miejsce kilka lat temu, gdy wygrałam kuferek pełen słodyczy. Całkiem niezamierzenie. T

  • Okładki Złudy

    Jeżeli spodoba mi się jakaś książką sprawdzam zawsze, jak została ona wydana w innych krajach. I nawiązując do wpisu Chihiro lubię książki pięknie wydane, ze

  • Siesta i Złuda

    Herbata z bergamotką i cytryną dostarcza przyjemnych wrażen zapachowych. Przez nią próbuje przebić się zapach wywołujący niezwykłą ochotę na pomarańcze olejku e

Komentarze
chihiro2
2008/07/28 11:35:16
Bardzo mi milo, ze tez odpowiedzialas na te pytania :) Bardzo podoba mi sie Twoja odpowiedz na siodme pytanie :)
Co do pisarzy katalonskich - ja w ogole zadnych nie kojarze, faktycznie malo sie ich tlumaczy, nie tylko na polski, po angielsku tez nic nie kojarze.
-
2008/07/28 11:47:56
Jedyne, jakie udało mi się odnaleźć to: "Chłodny dotyk" Sancheza Pinola, "Historie z lewej ręki" Jesusa Moncady, ,,Za worek kości Lluís-Anton Baulena, książki Eduardo Mendoza (pisarz mówi o sobie, że jest Katalończykiem, pisze jednak w języku kastylijskim).
I to tyle.
-
2008/07/28 12:49:34
ja podrzucam "Złudę", o której pisałam nawet tu:
chiara76.blox.pl/2008/04/Zluda-Carmen-Laforet.html

nie wiem, czy autorka jest Katalonką, ale na pewno akcja tej niezwykłej powieści rozgrywa się w Barcelonie. A trylogia Mendozy, to jedne z moich ulubionych książek.
-
2008/07/29 12:17:43
Chiaro, książki polecanej przez Ciebie nie znam! Ale z miłą chęcią już niebawem w nią się zaopatrzę! Może nawet wezmę ze sobą w podróż... Jest tak wiele książek, które pragnę przeczytać i tak wiele filmów, które chcę obejrzeć i tyle miejsc, które chcę zobaczyć... Czy starczy mi na to wszystko czasu..? Ale Złudę już zaczynam poszukiwać w księgarniach!
-
2008/07/30 13:31:28
Ciekawie się czytało Twoje odpowiedzi. Widzę, że dzielimy podobne fascynacje krajami hiszpańskojęzycznymi:) Pozdrawiam i postaram się wpadać częściej!
-
2008/07/30 15:36:25
A ja serdecznie Cię zapraszam!